Бухоблік
Перевірки
Податки
Опубліковано: 07 Лютого 2022 р.
Ліквідація МНМА: яку брати мінбазу з ПДВ

Оскільки в цілях оподаткування МНМА – це не основні засоби, то під час їхнього вимушеного списання не вийде скористатися звільненням від нарахування ПДВ, про яке мовить абз. 2 п. 189.9 ПКУ. Відтак під час дострокової ліквідації МНМА (тобто до закінчення терміну служби) неодмінно слід мати справу з умовним ПДВ, який виникає на підставі пп. «г» п. 198.5 ПКУ.

Ліквідація МНМА: яку брати мінбазу з ПДВ

Найперше слід відмітити, що МНМА, у розумінні податкового законодавства, не належать до основних засобів, поняття яких розкрито у пп. 14.1.38 ПКУ. Вказували на це неодноразово й податківці (див., зокрема, категорії 102.05 Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу, далі – ЗІР).

За канонами ж бухобліку такі активи віднесено до групи інших необоротних матеріальних активів (пп. 5.2 п. 5 НП(С)БО 7 «Основні засоби»).

Тож, опираючись на п. 5.3 ПКУ, можна прийти до висновку, що для податкових цілей МНМА слід також класифікувати як необоротні активи. Саме на цей ключовий аспект й зважатимемо, говорячи далі про ПДВшні наслідки ліквідації МНМА.

Отож, у пп. «д» пп. 14.1.191 ПКУ ліквідація платником за власним бажанням необоротних активів, які у нього перебувають, прирівняна до операцій постачання.

Оскільки в цілях оподаткування МНМА – це не основні засоби, то під час їхнього вимушеного списання не вийде скористатися звільненням від нарахування ПДВ, про яке мовить абз. 2 п. 189.9 ПКУ. Відтак під час дострокової ліквідації МНМА (тобто до закінчення терміну служби) неодмінно слід мати справу з умовним ПДВ, який виникає на підставі пп. «г» п. 198.5 ПКУ.

Базу оподаткування в такому разі визначають за правилами п. 189.1 ПКУ. Там сказано, що у ситуації з необоротними активами податкові зобов’язання з ПДВ слід нараховувати виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (тобто списання МНМА), а у разі відсутності  обліку необоротних активів – виходячи із звичайної ціни.

У бухобліку амортизацію на МНМА можна, як відомо, нараховувати за спецметодами (п. 27 НП(С)БО 7):

  1. 50%/50% -— 50% вартості, яка амортизується, списують у першому місяці використання об’єкта, та решта 50% — у місяці їхнього вилучення з активів (списання з балансу) внаслідок невідповідності критеріям визнання активом;
  2. 100% — одразу 100 % їхньої вартості списують у першому місяці використання об’єкта.

Відповідно якщо підприємством вибрано метод амортизації «100%», то балансова (залишкова) вартість на початок періоду, у якому здійснюють списання МНМА, буде нульовою. Відтак компенсуючі податкові зобов’язання із ПДВ на підставі п. 198.5 ПКУ в такому разі нараховувати немає взагалі на що (звичайно, якщо не проводилися ремонтно-поліпшувальні заходи, які могли зумовити капіталізацію витрат). Звичайна ж ціна тут не грає ролі. Бо її п. 189.1 ПКУ наказує брати лише в разі відсутності обліку необоротних активів (це актуально тільки для ФОПів, бо всі юрособи, по ідеї, мають вести облік означених активів). Підтверджують такий порядок дій і контролери (ІПК ДПСУ від 30.12.21 р. № 4850/ІПК/99-00-21-03-02-06).

Якщо ж компанія обрала метод «50%/50%», то тоді умовний ПДВ за правилами п. 198.5 та п. 189.1 ПКУ доведеться нараховувати, виходячи із балансової (залишкової) вартості МНМА, яка значиться на початок місяця списання (в загальному мова йде про решту 50 % їхньої вартості).

На завершення наведемо рекомендації податківців із категорії 101.04 ЗІР щодо ліквідації МНМА. З їх слів при списанні МНМА, придбаних з ПДВ для використання в оподатковуваних операціях, податкові зобов’язання з ПДВ на підставі п. 198.5 ПКУ:

  • нараховуються, якщо вартість таких МНМА не включається до вартості іншої готової продукції, операції з постачання якої підлягають оподаткуванню;
  • не нараховуються, якщо вартість таких МНМА потрапляє до вартості іншої готової продукції, операції з постачання якої підлягають оподаткуванню.

Як нам здається, це дивна порада податківців, яку важко сприйняти як незаперечну інструкцію. 

Матеріал взятий із Випуску № 6 White Portal

У випуску були розглянуті наступні питання:

  • Компанія списує капітальні інвестиції із 15 рахунку: чи потрібно нараховувати ПДВ?
  • Ліквідація МНМА: яку брати мінбазу з ПДВ – залишкову вартість (як для необоротних активів) чи ціну придбання (як для товарів)? 
  • Компанія у березні виплачує премію за підсумками роботи за рік і її сума відрізняється від суми резерву. Чи можна таку різницю віднести до складу витрат періоду (інших операційних витрат)?
  • Де знайти норми витрат пального на навантажувачі?
  • Як самостійно порахувати пеню за несплату податкових зобов’язань (Excel-файл)
  • Чи може працівник поїхати на власному авто у відрядження та як це захистити?
  • Директор заправляє власне авто за рахунок коштів компанії: як обгрунтувати?
  • Чи можна скріншоти із МЕДка застосовувати як доказ своєчасності реєстрації податкових накладних?
  • Довгострокові зобов’язання із ковенантами: які зміни запрацюють в МСБО 1 та коли?
  • “Тонка капіталізація”: як застосовувати податкову різниці за п. 140.2-140.3 ПКУ у 2021 році?

Бажаєте замовити доступ до випусків?