Бухоблік
Автор: Ірина Літвінчук
Опубліковано: 25 Жовтня 2024 р.
Оплата за послуги з використанням інтернет-еквайрингу: чи застосовується РРО/ПРРО?

Відповідь на запитання про необхідність використання реєстраторів розрахункових операцій (РРО) при здійсненні розрахунків за послуги не є однозначною. Законодавство України містить певні винятки, проте їх застосування залежить від специфіки розрахункових операцій та способу оплати

Оплата за послуги з використанням інтернет-еквайрингу: чи застосовується РРО/ПРРО?

Відповідь на запитання про необхідність використання реєстраторів розрахункових операцій (РРО) при здійсненні розрахунків за послуги не є однозначною. Законодавство України містить певні винятки, проте їх застосування залежить від специфіки розрахункових операцій та способу оплати.

Зокрема, пункт 14 статті 9 Закону України № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) визначає, що РРО та/або програмні РРО (ПРРО), а також розрахункові книжки не застосовуються у випадку, коли оплата за послуги здійснюється винятково за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів. Виникає запитання: чи можна віднести інтернет-еквайринг до таких систем та/або сервісів?

Основною проблемою є відсутність чіткого законодавчого визначення банківських систем дистанційного обслуговування та сервісів переказу коштів. Податкові органи не дають точного роз’яснення, чи можна вважати інтернет-еквайринг таким видом розрахунку.

Інтернет-еквайринг – це процес, коли уповноважений банк (еквайр) надає торговцю програмне забезпечення для інтернет-еквайрингу – платіжний застосунок, що забезпечує доступ до платіжних карт через інтернет з використанням спеціально розробленого вебінтерфейсу. Отже, інтернет-еквайринг фактично передбачає приймання платежів із використанням платіжних карток покупця, що є ознакою розрахункової операції згідно зі статтею 2 Закону № 265.

Виходячи із зазначеного, приймання платежів через інтернет-еквайринг вважається розрахунковою операцією. Тому, якщо послуги оплачуються таким чином, слід використовувати РРО або ПРРО для реєстрації цих операцій.

Утім є один нюанс: відповідно до статті 2 Закону № 265 розрахунковою операцією, зокрема, вважається приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, чеків, жетонів тощо безпосередньо за місцем реалізації товарів (послуг).

Отже, якщо місце надання послуги визначити неможливо (наприклад, у разі надання послуг через інтернет), це не вважається розрахунковою операцією, оскільки оплата карткою не відбувається за місцем реалізації послуги. У такому випадку РРО можна не використовувати. Однак якщо послуга надається офлайн, навіть коли оплата здійснюється через інтернет-еквайринг, РРО обов’язковий, оскільки виконуються умови розрахункової операції: наявність місця реалізації послуги та оформлення відповідного розрахункового документа.

Таким чином питання застосування РРО при використанні інтернет-еквайрингу вимагає аналізу конкретної ситуації. Якщо у вас залишаються сумніви щодо того, чи потрібно використовувати РРО/ПРРО у вашому випадку, рекомендується звернутися до наших фахівців для отримання індивідуальної консультації.

Звернутися за консультацією можна за посиланням: whiteconsulting.ua/kontakty/

Команда ТОВ «Уайт Консалтинг» завжди готова допомогти.